13 Kasım 2015

KIZ KAÇIRAN OSMANLI SKANDALI

Star TV'nin iddialı yapımlarından biri olan Muhteşem Yüzyıl Kösem başladı. İlk bölümü ile sosyal medyada büyün yankı bulan dizinin tarihi gerçeklerin çok uzağında bir çizgide olması şaşırtmadı. Daha önceki yapımda da Osmanlı'ya dönük hakaretler ve karalamalar içeren dizi aynı karalamalarına kaldığı yerden devam etti. 

Muhteşem Yüzyıl Kösem'den Osmanlı'ya hakaret

Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde yapılan en büyük hatalardan biri Kösem Sultan'ın kücük bir kız çocuğu iken kaçırıldığı iddiası. Senaryoya bir Rum kızı Aanstasia'nın köyünü Osmanlı Saray askerleri basar ve ailesinden zorla zorbalıkla alır kaçırır. Yani Osmanlı kız kaçıran Rumlar ise mağdur.
Oysa Osmanlı cariyelerinin hiçbiri zorla alınkonmamıştı. Daha çok köle pazarlarında satılan ya da sahipiz, kimsesiz kızlar Saray'a yani Harem'e alnır ve Harem'de eğitimli eş adayları olmaları için yetiştirilirdi. Burada yetişen kızlar ya Padişah'a eş ya da devlet erkanından bir yöneticiye eş olurdu.
Hiçbir padişah yanına devlet erkanını alıp cariyeleri karşılarında dans ettirmemiştir. Oysa dizide Ahmed Han, ağalarla birlikte cariyelerin dansını izlemekte. 

Öte yandan Safiye Sultan başta olmak üzere dizide yer alan hemen hemen her kadının başı açık ve göğüsleri Game Of Thrones'tan çıkmışçasına şişmiş ve yerinden fırlayacak gibi. Oysa Osmanlı'da Harem de bile böyle giyinmek mümkün değildi.
Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu Harem için bakın nediyor:
"SARAYA giren cariye her şeyden arındırıldıktan sonra testlere tabi tutulurdu. Mesela yatağının altına bir altın konur, bakalım eli uzun mu, dürüst mü diye... Sarayda musiki aleti çalamayan cariye yoktu. İki tip cariye padişaha eş olamazdı: Diline ve dinine hakim olmayan! Örneğin sabah namazına kalkmayan cariyenin üstü çizilirdi. Haremde beş vakit ezan okunur, dini hayat dibine kadar yaşanırdı. Yetiştirilen cariyelerin çoğu hanım sultanların, şehzadelerin hizmetine ayrılırdı. Bir kısmı enderunda yetişmiş devlet adamlarına eş olarak seçilirdi. Buna çırak çıkma denirdi. Bu cariyeler yerleştikleri bölgenin hanımlarına okuma yazma öğretmek, orayı şehirleştirmek için çalışırdı, herbiri büyük saygı görürdü. Kurban Bayramı’ndan valide sultan onlara süslenmiş koç gönderirdi. Yani köle değil ev kızı muamelesi görürlerdi. Ancak saray hayatı ne kadın ne erkekler için öykünülecek bir şey değildi. Dört duvar arasında geçen bir hayat..."

TARİHİMİZE AÇIK AÇIK BİR SALDIRI

Türkiye’ye saldırı sanatsal yoldan da geliyor. Tarih bu tür saldırıların odak noktası: Köklerimizi yolup bizi köksüzleştirmeye çalışıyorlar. Bu iş en yaygın ve etkin şekliyle “Muhteşem Yüzyıl” dizisiyle başladı, görünen o ki Kösem Sultan'la devam edecek...

ERTEM ŞENER'DEN ÇOK SERT TEPKİ

Tarihimizi karalayan diziye karşı Beyaz TV Spor Koordinatörü Ertem Şener de sessiz kalamadı. 
"Osmanlı İmparatorluğu'nu katil, sapık, entrikacı olarak gösterenler ile o mübarek padişahların ahirette hesabı ağır olacak!!!"diye tweet atan Şener Twitter hesabı üzerinden şu mesajları verdi:
"Dizilerdeki ALGI günümüzün en büyük silahı ve inanın ATOM bombasından daha etkili; etki alanı bir şehir değil bir ÜLKEYE bedel!!!
Osmanlı İmparatorluğu'nda 1. Ahmed tasavvufa düşkün, dinine bağlı bir devlet adamıydı. Dizide ise cinsel sıkıntısı olan korkak biri!!!
Osmanlı padişahlarını harem bekçileri gibi gösteren senaristler sizin ya milletiniz yok ya tarihiniz!!! Ama şunu bilin yatacak yeriniz yok!
Tarihini bilmeyen, ecdadını tanımayan geleceğini tayin edemez!
Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde Osmanlı'yı korsan devlet Rumları ise mağdur ve masum olarak gösteren Bizans zihniyeti!!! Yazıklar olsun."
Osmanlı hiç bir zaman köy basıp kız çocuklarını kaçırmadı Osmanlı , savaşlarda ailesiz kalan çocuklara sahip çıktı !!!

PEYGABERİMİZ'İN İLK EŞİ HAZRETİ HATİCE'YE HAKARET

Dizide dikkat çeken bir detaysa Safiye Sultan'ın (Hülya Avşar) sözde kaçırılıp Saray'a getirilen Rum kıza kalfa tarafından verilen Hatice ismi için söyledikleri oldu. Hatice ismini beğenmeyen, aşağılayan Safiye Sultan senaryo gereği bakın ne diyor: 
"Bu güzel ay parçası kıza verilecek başka isim yok muydu?"
Osmanlı tarihinde Hatice ismi Yavuz Sultan Selim ve İkinci Abdülhamit başta olmak üzere pek çok sultanın kızına isim olarak verilmişti. Hazreti Hatice isminin önemi Peygamber Efendimiz'in ilk eşi olan kadından ileri gelmektedir. Hazireti Hatice İslam'la şereflenen ilk kadın olmakla birlikte Efendimiz'in de ilk eşidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder